آسانسور خانگی(هوم لیفت)

به انواع آسانسورهایی که در منازل مسکونی ۲ تا ۴ طبقه نصب می‌کنند، آسانسور خانگی یا به اصطلاح هوم لیفت گفته می‌شود. معمولا هدف از نصب چنین آسانسورهایی سهولت دسترسی به طبقات برای افرادی است که به علت کهولت سن یا مشکلات و ناتوانی جسمی توانایی بالا رفتن از پله را ندارند. اما در برخی از خانه‌های ویلایی لاکچری چند طبقه هم دیده می‌شود که از آسانسور خانگی کوچک استفاده شود. در ادامه به معرفی و بررسی ویژگی‌های آسانسورهای خانگی خواهیم پرداخت.

آسانسور خانگی

آسانسور خانگی چیست؟

آسانسور خانگی یا به اصطلاح هوم لیفت از انواع آسانسور است و به آسانسورهای کوچکی گفته می‌شود که در خانه‌ها برای جابه‌جایی ساکنین خانه بین طبقات استفاده می‌شود. استفاده از آسانسور در آپارتمان‌ها یک کار معمول است. اما تفاوتی که هوم لیفت با آسانسورهای معمولی دارد این است که در خانه‌های چند طبقه و در خود خانه گذاشته می‌شود. از همین رو باید دارای یک سری ویژگی‌ها و مشخصات خاص باشد.

مشخصات هوم لیفت

شاید بتوان گفت که از مهم‌ترین مزایایی که آسانسور هوم لیفت دارد این است که حتی اگر از قبل در خانه فضایی برای آن تعبیه نشده باشد، باز هم می‌توان آن را نصب کرد. همان‌طور که اشاره کردیم بیشترین استفاده از این آسانسورها را افراد مسن و دارای ناتوانی می‌کنند. آسانسور هوم لیفت به آن‌ها این امکان را می‌دهد که آسانسور را در همان خانه خود، ولو اینکه از قبل جایی برای آسانسور نداشته باشد، آسانسور نصب کنند.

در آسانسور خانگی می‌توان از کابین و نیم کابین استفاده کرد و جنس کابین‌ها را هم می‌توان به سلیقه و ترجیح مشتری و محل نصب آسانسور در خانه، از استیل، شیشه و پی وی سی استفاده کرد. از دیگر مشخصات آسانسور خانگی می توان به سیستم برق اضطراری اشاره کرد؛ به این معنا که حتی در هنگامی که برق رفته باشد هم آسانسور از ذخیره برق خود استفاده می‌کند.

آسانسورهای خانگی از آسانسورهای هیدرولیک هستند و مجهز به سیستم پاراشوت یا ترمز اضطراری هستند، که همین ویژگی باعث می‌شود که این آسانسورها  هیچ وقت سقوط نکنند. نحوه کارکرد پاراشوت به این شکل است که اگر سرعت آسانسور از حد تعیین‌شده برای آن بیشتر شود، پاراشوت‌ها فعال و به ریل متصل می‌شوند و مانند سیستم گاز انبری کابین را متوقف می‌کنند. دیگر مشخصات هوم لیفت عبارت است از:

  • سیستم فرمان‌ آن‌ها سفارشی است.
  • درب آسانسور قفل برقی دارد.
  • هم نوع ریموت‌دار دارد و هم نوع شاسی‌دار.
  • ظرفیت آن‌ها یک تا ۳ نفر است.
  • از آن‌ها می‌توان در خانه‌های دوبلکس یا دو تا سه طبقه، رستورن‌ها و فروشگاه‌ةا استفاده کرد.
  • سرعت آن‌ها پایین است.

هوم لیفت

مزایای آسانسور خانگی چیست؟

مهم‌ترین مزیت آسانسور هوم لیفت شاید همین باشد که به فضای بسیار اندکی نیاز دارد و به موتورخانه در بالای چاهک هم نیازی ندارد؛ که به همین خاطر حتی می‌توان آن را در خانه‌هایی نصب کرد که در آن‌ها از قبل جایی برای آسانسور تعبیه نشده است. این آسانسورها با برق تک فاز شهری هم کار می‌کنند و مصرف برق آن‌ها بسیار پایین است. هوم لیفت ها ظاهری زیبا دارند و در کنار این زیبایی بدون صدا و لرزش نیز هستند.

آسانسور خانگی‌دارای ترمز اضطراری است و ایمنی بالایی دارد. سرعت آن به نسبت پایین و مناسب منازل مسکونی است. برای نصب آسانسور خانگی کوچک نیازی به تخریب زیاد نیست و قبل یا بعد از ساخت هم نیاز به دیوارکشی ندارد. این آسانسورها سیستم برق اضطراری دارند و حتی اگر برق رفت از کار نمی‌افتند.

نصب آسانسور خانگی

آسانسور هوم لیفت تک نفره است و به همین دلیل فضای بسیار کمی (حدود ۱ متر) را اشغال می‌کند. در نتیجه برای نصب آن‌ها نیاز به تخریب فضای زیادی نیست. این آسانسورها هیدرولیکی هستند و جک بالا رونده آسانسور درون فضای خود آسانسور قرار می گیرد. این مورد نیز باعث می‌شود که به موتورخانه و چاهک نیازی نداشته باشند.

نصب آسانسور خانگی به زمان زیادی احتیاج ندارد و می‌توان در زمان اندکی این کار را انجام داد. برای آسانسور خانگی می‌توان از آسانسور شیشه‌ای هم استفاده کرد که نمایی زیبا به منزل می‌بخشد.

ایمنی آسانسور خانگی

یکی از موارد مهم در هنگام نصب آسانسور خانگی توجه به استانداردها و الزامات ایمنی است. این کار باعث می‌شود تا آسانسور دچار کمترین اشکالات شود و از بروز خسارات جانی و مالی جلوگیری می‌کند. از مهم‌ترین قطعاتی که ایمنی آسانسور خانگی را تأمین می‌کند می‌توان به پاراشوت، راپچرولو، سوییچ‌های فشار و شیرهای کنترل فشار اشاره کرد.

استفاده از قفل درب برای کابین، سنسور چشمی برای کابین، سنسور فرار و موارد دیگری از این قبیل نیز لازمه‌ی افزایش ایمنی آسانسور خانگی هستند. البته تنها استفاده از این محصولات کافی نیست و باید به کیفیت محصولات استفاده شده نیز دقت کرد. که شما می‌توانید برای خرید قطعات باکیفیت آسانسور به سیوان لند مراجعه کنید.

اجزای آسانسور خانگی

قبل‌تر اشاره کردیم که آسانسورهای خانگی از نوع آسانسورهای هیدرولیکی هستند. اجزای اصلی آسانسور هیدرولیکی عبارتند از پاوریونیت، جک، کارسلینگ، شیلنگ و روغن. قطعات مکانیکی آسانسور هم عبارتند از تابلو فرمان، شاسی و دکمه‌های آسانسور، تراول کابل، جعبه رویزیون و … .

مهم‌ترین اجزای آسانسور خانگی را می‌توان جک و پاوریونیت آن دانست، چرا که به طور مستقیم بر کیفیت عملکرد آسانسور و ایمنی آن تاثیر می‌گذارند. کیفیت اجزای پاوریونیت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از این اجزا شیر کنترلی است. برای این‌که آسانسور عملکرد خوبی داشته باشد باید از شیر کنترلی‌ای استفاده کرد که مخصوص آسانسور طراحی شده باشد.

کلام پایانی

آسانسور خانگی یا آسانسور هوم لیفت از انواع آسانسور هیدرولیک است که در منازل چند طبقه، خانه‌های دوبلکس، رستوران‌ها و فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسانسور خانگی‌کوچک را می‌توان حتی در خانه‌هایی که از قل جایی برای آسانسور نداشته‌اند هم کار گذاشت. چون ابعاد آن‌ها بسیار کم است و مخصوص یک الی دو نفر طراحی می‌شوند و به‌علاوه به موتورخانه و چاهک نیز احتیاجی ندارند.

آسانسور خانگی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای افراد سالمند یا ناتوانی باشد که دیگر توان بالا رفتن از پله‌های خانه‌ی خود را ندارند. نصب این آسانسورها به زمان کمی نیاز دارد و برای نصب نیاز به تخریب آن‌چنانی نیست. قیمت آسانسور خانگی به خاطر ابعادش بسیار مناسب است.

error: محتوای محافظ شده !!