قوانین شهرداری برای نصب آسانسور چیست؟

قوانین شهرداری برای نصب آسانسور چیست؟

استاندارد آسانسور: با افزایش جمعیت نصب آسانسور در ساختمان‌ها نیز افزایش چشمگیری داشته است. همچنین وجود آسانسور ،از ضروریات یک ساختمان میباشد . آسانسور باعث جلوگیری از آسیبهای ناشی از استفاده از پله میشود و همچنین جلو گیری از  اتلاف وقت می‌شوند. البته مدیر هر ساختمانی باید برای نصب و نگهداری از این  وسیله امکانات و شرایط را به خوبی فراهم نماید. نصب آسانسور در یک ساختمان پس از کسب رضایت محضری همه ساکنان ساختمان انجام می‌شود.

رضایت دادن ساکنان ساختمان نیز در گرو آشنایی ساکنین با قوانین شهرداری برای نصب آسانسور است. مورد دیگری که مدیر ساختمان باید پیش از خرید آسانسور درباره آن اطلاع داشته باشد، قوانین حقوقی شهرداری برای نصب آسانسور است.

بررسی پیشینه تدوین استاندارد ملی ایران برای نصب آسانسور

شاید بد نباشد پیش از بیان قوانین شهرداری برای نصب آسانسور، کمی درباره پیشینه تدوین استاندارد ملی ایران برای نصب آسانسور مطالعه کنید. بر اساس تحقیقات به عمل آمده اولین آسانسورها در اواخر قرن 19 میلادی و فقط در ساختمان‌های در حال ساخت آسانسور نصب میکردند. گذشت زمان و پیشرفت‌های بشر در زمینه‌های علوم فنی، الکترونیکی و هیدرولیکی امنیت و استحکام آسانسورها نیز افزایش یافت. علاوه بر این ظرفیت آسانسور در ساختمان‌های پر تردد همچون بیمارستان‌ها نیز بسیار افزایش یافته است.

استاندارد آسانسور

در صورت عدم خرید ونصب آسانسور و همچنین عدم نگهداری صحیح آسانسور، هنگام بروز حوادث ممکن است افراد دچار خطرات جانی و مالی زیادی شوند. به همین علت از سال 1377 تاکنون استاندارد ملی آسانسور در کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. البته برای آسانسور کششی و هیدرولیک به صورت جداگانه استاندارد تعیین شده است. استاندارد مربوط به آسانسورهای کششی به شماره 6303-1 است و استاندارد مربوط به آسانسورهای هیدرولیکی به شماره 6303-2 است. البته قوانین و شهرداری برای نصب آسانسور کششی بسیار سخت گیرانه‌تر است.

در صورتی که شما در ساختمان خود آسانسور کششی دارید ملزم به اجرای قوانین زیر هستید.

تمدید سالیانه گواهی استاندارد آسانسور کششی

پرداخت هزینه‌ها و خسارات توسط مدیر و ساکنان ساختمان در صورت تخطی از قوانین اعم از عدن دریافت گواهینامه سالیانه و عدم سرویس و نگهداری از آسانسور به صورت دوره‌ای

لزوم ارائه گواهی استاندارد سالیانه آسانسور کششی به شرکت بیمه جهت دریافت خسارت بر اساس قوانین شهرداری برای نصب آسانسور

استاندارد ادواری برای نصب آسانسور

بر اساس قوانین شهرداری برای خرید و نصب آسانسور، نوع دیگری از استاندارد که دریافت سالیانه آن اجباری است استاندارد ادواری می‌باشد. هدف از گرفتن این گواهی اطمینان از عملکرد صحیح آسانسور در طول یک سال و همچنین انجام بازرسی‌ها و سرویس‌های دروه‌ای و ماهیانه است. در این صورت همه موارد ایمنی آسانسور از جمله سنسورها به صورت دوره‌ای بررسی شده و سلامت آن‌ها تایید می‌شود.

استاندارد اولیه برای نصب آسانسور

مرحله بعد از نصب و راه اندازی آسانسور به ویژه آسانسور کششی دریافت گواهی استاندارد اولیه برای نصب آسانسور است. بر اساس قوانین شهرداری برای خرید و نصب آسانسور، کارشناسان و بازرسان در این مرحله ایمنی و عملکرد آسانسور را مورد بررسی قرار می‌دهند. به این گواهی، گواهی بازرسی استاندارد نیز گفته می‌شود.

به چه شکل می‌توان گواهی بازرسی آسانسور را دریافت کرد؟

قوانین شهرداری برای نصب آسانسور شامل موارد ذیل است، البته در تعیین این قوانین مرکز ملی تایید صلاحیت ایران(NACI) و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز دخیل هستند.

تایید کارایی و سلامت آسانسورها توسط شرکت‌های زیر نظر مرکز ملی تایید صلاحیت ایران

دریافت مجوز پایان کار برای آپارتمان‌های دارای آسانسور با مراجعه به شهرداری و ارائه گواهی بازرسی آسانسور به شهرداری

عدم اجباری بودن دریافت گواهی استاندارد برای آسانسورهای هیدرولیکی(که به تازگی شرایط وضوابط جدیدی برای این نوع آسانسور در نظر گرفته شده  است)

یکی از قوانین شهرداری برای خرید آسانسور و سایر سازمان‌ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت فقط شرکت‌هایی مجوز طراحی و تولید آسانسور را دارند که صلاحیت آن‌ها تایید شده باشد. شما باید برای دریافت گواهی استاندارد آسانسور برای ساختمان خود به شهرداری مراجعه کنید. مهندسان و کارشناسان خبره شرکت  افلاک مهربهترین راهنمای شما برای بررسی و تحلیل شرایط ساختمان جهت نصب آسانسور هستند.

قوانین نصب آسانسور

بخش نامه شهرداری برای نصب آسانسورهای هیدرولیکی

شما باید علاوه بر قوانین شهرداری برای نصب آسانسور از سازمان‌های دیگری نظیر آتش نشانی نیز مجوزهای لازم را دریافت کنید. به صورت کلی قوانین شهرداری برای نصب آسانسور و قوانین سازمان و مسکن شهرسازی که همه نصابان و فعالان آسانسوری باید مدنظر قرار دهند شامل موارد زیر است.

بر اساس قوانین شهرداری برای نصب آسانسور، در ساختمان‌های بالای سه طبقه نصب آسانسور ضروری است. با توجه به قدیمی بودن ساختمان‌ها، فضا برای نصب آسانسور وجود ندارد. از این رو نصب آسانسور هیدرولیکی از نظر فضا و هزینه مناسب‌تر است.

بررسی و تحلیل شرایط ساختمان توسط متخصصان و مهندسان بررسی مقاومت ساختمان و استانداردهای اخذ شده آسانسور

نصب آسانسور هیدرولیکی در قسمت نورگیر، حیاط خلوت و راه پله ساختمان‌های قدیمی

شروع ساخت و نصب آسانسور پس از دریافت مجوز نصب

تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن آسانسورهای بدون مجوز نصب

بازرسی و بازبینی سالیانه آسانسورها توسط شرکت‌های معتبر

11 مورد قابل بررسی در استاندارد سازی آسانسور

پرسشنامه‌ای به نام ” چک لیست یکسان بازرسی از آسانسورها مطابق استاندارد ملی 6303-1 ” وجود دارد که بازرسی آسانسورها مطابق با آن انجام می‌شود. بر اساس این استاندراد کلیه قطعات آسانسور باید به صورت زیر بررسی شوند.

شرایط چهار گانه چاهک آسانسور

نحوه کارکرد کلیدهای توقف، میکروسوئیچ‌ها و بخش ایمنی آسانسورها

سلامت کفشک محافظ قاب وزنه، استحکام سکوهای کابین و قاب وزنه، محکم بودن کابین

سالم بودن فلکه‌ها، شیارهای فلکه، سربکسل‌ها و اتصالات ظاهری آن‌ها

عملکرد صحیح درب طبقات و درب کابین آسانسور

سلامت سیستم حفاظتی

گاورنر و متعلقات

فضای سرویس و نگهداری قطعات در موتورخانه

عملکرد متعادل کننده خودکار در دو سر طناب‌های فولادی

سلامت ریل‌ها و متعلقات

بازبینی موتور آسانسور و سایر قطعات اصلی آن

بازرسی آسانسور

مهم‌ترین آزمون‌های لازم هنگام بازرسی آسانسور

برای اینکه عملکرد آسانسور شما از نظر ایمنی، الکترونیکی و کنترلی به خوبی بررسی شود باید آسانسور شما تحت آزمون‌های خاصی تست شود. انجام این درست آزمون‌ها فقط به وسیه افرادی خبره و باتجربه انجام می‌شود. در صورت مثبت بودن این آزمون، گواهی استاندارد بازرسی صادر می‌گردد.

وسیله زمانی در آسانسورهای دو سرعته یا دارای درایو با سیستم باز

کشش و یا شل شدگی سیم بکسل‌ها

آزمون شالتر بالا یا پایین

قفل درب طبقات آسانسور(درب لولایی)

ترمز ایمنی یا پاراشوت

حالت بالانس یا تعادل وزنه تعادل یا آسانسور

کنترل فاز

کنترل دما

سیستم نجات اضطراری(یو پی اس)

کنترل بار

error: محتوای محافظ شده !!