بررسی آسانسور هیدرولیک و مزایای استفاده از آن

به طور کلی به  آسانسورهایی که در آنها حرکت کابین به وسیله ایجاد فشار در روغن و نتیجتا انتقال این فشار به پیستون جک و بازو بسته شدن جک صورت می‌پذیرد، آسانسور هیدرولیک می‌گوییم.

آسانسور هیدرولیک از یک مخزن روغن، یک پاوریونیت (power unit) برای پمپاژ کردن روغن، یک پیستون، تعدادی سنسور و برد کنترلی تشکیل شده است. در آسانسور هیدرولیک کابین آسانسور روی پیستون قرار دارد.

زمانی که درخواست حرکت به طبقه پایین یا بالا داده می‌شود، اطلاعات سنسورهای تشخیص‌دهنده طبقه کنونی با طبقه خواسته شده مقایسه و برحسب آن به شیر تنظیم فشار دستور داده می‌شود که فشار مایع را بیشتر یا کمتر کند؛ پس از آن بسته به فشار مایع داخل سیلندر، سطح پیستون جابه‌جا می‌شود. در نهایت این تغییر سطح پیستون، کابین سانسور را حرکت می دهد.

در دیاگرام روبرو کلیات مربوط به یک آسانسور هیدرولیک با سیستم محرکه پاوریونیت و جک مستقیم از زیر را مشاهده می‌کنیم.

اجزای سیستم محرکه آسانسور هیدرولیک 

1-پاوریونیت:

پاوریونیت تولید کننده نیروی محرکه و ایجاد کننده فشار درون روغن به جهت پمپ شدن داخل جک می‌باشد که معمولا از تانک روغن، موتور غرق شده در روغن، پمپ و شیرهای کنترل جریان و فشار تشکیل می‌گردد.

2-جک:

مجموعه سیلندر و پیستون که رابط تبدیل کننده نیروی هیدرولیکی به نیروی مکانیکی است و معمولا شامل سیلندر، پیستون، شیر کنترل فشار و جریان (رپچرولو) و پکینگ جک می‌باشد.

جک‌ها می‌توانند فقط از یک سیلندر و پیستون تشکیل نشده باشند. به عنوان مثال این امکان وجود دارد که درون پیستون یک پیستون دیگر نیر طراحی شده باشد که آن هم باز شود و مقدار بازشوی جک را بیشتر کند. به چنین جکی، جک 2 استیج می‌گوییم. جک‌های آسانسوری معمولا بیشتر از 3 استیج نیستند که البته بسیار هم گران می‌شوند.

انواع آسانسور هیدرولیک:

1.مستقیم:

به سیستم‌هایی که انتقال نیرو از جک به کابین بدون هیچ واسطه ای صورت می‌پذیرد مستقیم می‌گوییم که خود این سیستم‌ها شامل دو نوع زیر می‌باشند:

1-1.مستقیم از زیر:

در این سیستم که برخی آن را ایمن‌ترین حالت آسانسور می‌دانند جک کاملا از زیر کابین، کابین را مهار کرده و با باز و بسته شدن جک کابین بالا و پایین می‌رود.(بسیار مورد استفاده در آسانسورهای خودروبر)

2-1.مستقیم از بغل:

جک در این سیستم از بغل کابین را می‌گیرد که نتیجتا نیاز به حفر چاه برای جاسازی جک کمتر می‌شود.

2-غیر مستقیم:


در این سیستم نیروی محرکه جک توسط فلکه‌ها و سیم بکسل به کابین منتقل می‌شود که نهایتا به طول جک‌های کمتری نیاز می‌شود و همچنین معمولا در بغل کابین نصب می‌شود.

**هرکدام از انواع بالا تعداد جک‌ها می‌تواند یک یا دو جک، یک یا چند استیج باشند .

به عنوان مثال در شکل روبرو:

آسانسور سمت راست 2 جک مستقیم از بغل دارد.
آسانسور وسطی یک جک مستقیم از زیر دارد.

آسانسور سمت چپ 2 جک غیر مستقیم از بغل دارد.

مزایا و معایب سیستم‌های هیدرولیکی:

در رابطه با مزایای آسانسورهای هیدرولیک موارد متعددی را میتوان نام برد مانند نرمی حرکت، صرفه جویی در مصرف انرژی، ایمنی حرکت و … ولی اصلی ترین مزایا و معایب این سیستم‌ها عبارت اند از:

مزایا:

1-عدم نیاز به ساخت موتورخانه در بالای چاه آسانسور. این مورد به غیر از صرفه جویی در هزینه ابنیه، امکان نصب آسانسور در موقعیت‌هایی که امکان احداث موتورخانه وجود ندارد و یا به علت شیروانی و یا طرح خاص معماری فضای بالاسری آسانسور اشغال گردیده را به ارمغان می‌آورد.

2-بدلیل حذف سیستم وزنه تعادل که در آسانسورهای کششی وجود دارد، در یک چاه آسانسور با ابعاد مشخص میتوان آسانسور هیدرولیک با حدود 20 درصد ظرفیت بیشتر و بزرگتر نسبت به آسانسور کششی داشت.

3-بدلیل سادگی تجهیزات مورد نیاز (و همچنین حذف مزنه تعادل) امکان نصب آسانسور با 2 یا حتی 3 درب کابین که در جهت‌های مختلف جغرافیایی باز شوند، بوجود می‌آید.

4-امکان کاهش ارتفاع فضای بالاسری تا حدود 2.8 متر و کاهش عمق چاهک تا حدود 0.5 متر.

5-امکان جابجایی بار بسیار بالا (تا حدود 50 تن)

6-در کشور عزیزمان اخذ استاندارد برای این نوع آسانسور تا به امروز میسر نگردیده است که باعث سهولت کار بعضی از سازندگان می‌باشد. (این مورد را شاید بتوان از معایب این سیستم نام برد).

معایب:

1-سرعت کم (معمولا 0.5 متربرثانیه یا 0.63 متر بر ثانیه و حداکثر تا 0.9 متر بر ثانیه)

2-کورس جابجایی کم (حداکثر تا 7 ایستگاه)

اشتراک این مطلب
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.