قیمت آسانسور به چه عواملی بستگی دارد؟

در این مقاله می‌خواهیم، کلیه عوامل تاثیرگذار بر قیمت آسانسور را بررسی نماییم. عوامل بسیاری بر قیمت آسانسور و نصب آن تاثیر گذار هستند که به جهت شناخت این عوامل به تفصیل به شرح آنها می‌پردازیم و ضمنا با برخی اصطلاحات و عبارات این صنعت نیز آشنا می‌شویم.

1.کورس(میزان پیمایش) کابین آسانسور:

طول مسیری که یک آسانسور از پایین‌ترین ایستگاه(توقف یا طبقه) تا بالاترین ایستگاه طی می‌کند. این عامل معمولا ارتباط مستقیمی با تعداد طبقات ساختمان نیز دارد. هر چه میزان کورس یک آسانسور بیشتر باشد، قیمت آسانسور نیز بیشتر می‌گردد. کورس آسانسور در یک ساختمان 7 طبقه معمولی در حدود 20 متر می‌باشد.

2.ظرفیت آسانسور:

بار نامی یا ظرفیت آسانسور به تعداد نفرات مجاز به استفاده از آسانسور (در آسانسورهای نفربر) و یا میزان بار مجاز به بارگیری کابین (در آسانسورهای باربر) گفته می‌شود. هرچه این مقدار بیشتر باشد، قیمت آسانسور نیز بیشتر می‌گردد. در ساختمان‌های مسکونی ظرفیت آسانسور معمولا بین 6 تا 13 نفر می‌باشد. در زیر جدول ابعاد استاندارد کابین را مشاهده می‌نماییم.

3.سرعت آسانسور:

زمانی که آسانسور از پایین‌ترین طبقات شروع به حرکت می‌کند معمولا پس از طی حدود 30 تا 40 درصد از کل کورس، کابین به بیشترین مقدار سرعت خود می‌رسد. این سرعت به عنوان سرعت آسانسور و یا سرعت نامی آسانسور نامیده میشود. هرچه مقدار این سرعت بیشتر باشد، قیمت آسانسور بیشتر می‌گردد. در ساختمان های مسکونی سرعت آسانسور معمولا بین 1 تا 1.6 متر بر ثانیه می‌باشد.

4.نوع سیستم محرکه:

آسانسورها به تناسب این که نیروی محرکه تولید شده در الکتروموتور به وسیله روغن در جک به کابین منتقل شود و یا بوسیله چرخش فلکه موتور یا گیربکس از طریق سیم فولادی (سیم بکسل) کابین را به حرکت درآورند به دو دسته کلی هیدرولیک یا کششی تقسیم می‌شوند. همچنین آسانسورهای کششی نیز خود به دو دسته گیربکس و گیرلس تقسیم می‌شوند. به طور کلی آسانسور های با سیستم هیدرولیک از انواع معمولی آسانسورهای گیربکس گرانتر هستند. همچنین قیمت آسانسور های با موتور گیرلس از انواع گیربکسی آنها گران‌تر می‌شود.

آسانسورهای ساختمان‌های مسکونی در حدود 60 درصد از مواقع گیربکسی، 30 درصد از مواقع گیرلس و 10 درصد باقی مانده از نوع هیدرولیک می‌باشد.

قیمت آسانسور هیدرولیک
نمونه یک آسانسور هیدرولیک
قیمت آسانسور کششی
نمونه یک آسانسور کششی
5.تعداد درب‌های کابین:

یکی دیگر از مواردی که در قیمت آسانسور تاثیر بسزایی دارد تعداد درب‌های کابین آسانسور می‌باشد. آسانسورها غالبا دارای یک درب کابین می‌باشند ولی با توجه به محدودیت‌های معماری ساختمان‌ها، بعضا شاهد آسانسورهایی با دو درب و یا حتی سه درب کابین هستیم. در انواع دو درب تونلی(دو درب کابین در دو وجه مقابل یکدیگر باز می‌شوند) قیمت آسانسور تفاوت چشمگیری نمی‌کند. ولی قیمت آسانسورهای با دو درب مجاور و یا سه درب، بسیار گرانتراز آسانسورهای معمولی می‌باشد. در خرید آسانسور های با دو درب مجاور و یا سه درب باید بسیار توجه نمایید. زیرا اگر طراحی به شکل درستی انجام نشود، مشکلات بعدی بسیار بیشتر و غیر قابل جبران تر نسبت به آسانسورهای معمولی می‌باشد.

6.محدودیت‌های اجرایی(PITLESS OR ROOMLESS):

برخی از محدودیت‌های اجرایی بر قیمت آسانسور تاثیر بسیاری می‌گذارد. به عنوان مثال ساختمانی که در بام آن ایستگاه آسانسور تعبیه شده باشد ولی از طرفی به هر دلیلی نتواند فضای موتورخانه و بالاسری (over head) باید به صورت روملس (machine room less) اجرا گردد . همینطور اگر فضای چاهک (pit) نداشته باشد باید به صورت pitless اجرا گردد. قیمت این آسانسورها به علت پیچیدگی طراحی و اجرایی ای که دارند گرانتر هستند و در خرید آنها باید توجه ویژه‌ای نمود.

نمونه یک آسانسور با موتورخانه
نمونه یک آسانسور با موتورخانه(machine room)
نمونه یک آسانسور بدون موتورخانه
نمونه یک آسانسور بدون موتورخانه(machine room less)
7. کیفیت، برند و ظاهر قطعات تشکیل دهنده آسانسور:

به طور کلی کیفیت هر قطعه از آسانسور در قیمت خرید آسانسور تاثیر فراوانی میتواند داشته باشد. به طور مثال برای یک آسانسور 6 نفره با 8 ایستگاه میتوان 2 مدل موتور گیربکس در نظر گرفت که یکی از آن دو قیمتی معادل 5 برابر دیگری داشته باشد که این تفاوت قیمت هم ناشی از تفاوت در تولید و کاربری آن ها و هم ناشی از تفاوت برند آنهاست. همچنین ایجاد تفاوت در ظاهر قطعات می‌تواند اختلاف قیمت چند برابری میان 2 کالای یکسان ایجاد کند . به عنوان مثال میتوان درب تمام اتوماتیکی که پوشش ظاهری رنگ دارد را با پوشش استیل طرحدار پوشاند و قیمت آن تقریبا 3 برابر می‌گردد.

در بالا به بسیاری از عواملی که در قیمت آسانسور تفاوت ایجاد می‌کردند اشاره کردیم که البته بسیاری عوامل دیگر نیز مانند شرکت فروشنده و مجری آسانسور، شرایط زمانبندی پروژه، شرایط اجرایی پروژه و…. نیز اشاره نمود.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *