قیمت آسانسور

مقدمه-قیمت آسانسور- به اتاقک متحرکی که فرد را از طبقه پایین به بالا و یا از طبقه بالا به سمت پایین می آورد، آسانسور یا بالابر می گویند. با استفاده از آسانسور حمل و نقل مردم و یا کالا در بین طبقات آسان می شود. برای به حرکت درآوردن کابین یا اتاقک آسانسور و حرکت عمودی آن بین طبقات، از موتور الکتریکی کمک گرفته می شود.

در واقع مخترع آسانسور با اختراع شگفت انگیز خود کمک بزرگی به زندگی انسان عصر حاضر کرده است. امروزه بیشتر افراد مخصوصاً در شهرهای بزرگ زندگی در آپارتمان ها را به دلایل مختلفی ترجیح می دهند.

زندگی در آپارتمان های چند طبقه باعث ایجاد مشکلاتی در رفت و آمد افراد شده است. بالا رفتن از پله ها بعد از یک روز کاری برای هر کسی خسته کننده و طاقت فرسا است. بنابراین آسانسور بیشترین کمک را به این افراد می کند. البته نباید از حادثه آفرینی آن غافل شویم. برای رفع این مشکل باید به سرویس آسانسور نگاه ویژه ای داشته باشید.

همچنین باید قبل از کار افتادن آسانسور، برای بازسازی آن اقدام کنید. منظور از بازسازی فقط تعویض قطعات فرسوده نیست. گاهی اوقات بازسازی آسانسور به منظور زیبا ساز کابین آسانسور انجام می شود.

بنابراین در زمان خرید آسانسور با یک سری اطلاعات از قبل داشته باشیم. در این مقاله سعی می کنیم به بررسی عوامل مؤثر در زمان انتخاب و خرید آسانسور را مورد بررسی قرار دهیم.

آسانسور ها براساس نوع رانش خود به سه دسته تقسیم می شوند. که این سه دسته عبارتند است از:

 1. آسانسور برقی
 2. آسانسور هیدرولیکی
 3. آسانسور پنوماتیکی

در زمان خرید آسانسور به چه چیزهای باید توجه شود؟

 1. مشخصات ساختمان مانند تعداد طبقات و سرعت مورد نیاز برای آسانسور
 2. متناسب بودن آسانسور با تعداد واحدها و تعداد رفت و آمد افراد در ساختمان
 3. متناسب بودن آسانسور با مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان. به عنوان مثال برای یک ساختمان با تجهیزات و امکانات گران قیمت، یک آسانسور ارزان قیمت نصب شود.
 4. انتخاب یک آسانسور به روز و مدرن با عملکرد عالی

اطلاعات لازم در هنگام خرید آسانسور

در هنگام طراحی نقشه ساختمان، طراح باید به نکات مختلفی توجه داشته باشد. حتی طراح باید تمهیدات لازم برای شرایط آب و هوا مختلف را در نظر بگیرد. نکاتی که در هنگام خرید آسانسور باید به آن دقت باشید عبارتند از:

 1. قیمت آسانسور

عواملی مختلفی بر روی قیمت آسانسور تأثیر می گذارد که در ادامه به توضیح این عوامل می پردازیم.

اندازه اتاقک آسانسور:

یکی از عواملی که بر روی قیمت آسانسور تأثیر دارد اندازه اتاقک آن است. هر چه اندازه کابین کوچکتر باشد هزینه آن کمتر می شود و فضای کمتری در ساختمان اشغال می کند.

نوع درب آسانسور:

نوع درب انتخابی برای کابین آسانسور در میزان هزینه آن تأثیر بسیار زیادی دارد. دو نوع درب برای کابین آسانسور وجود دارد درب های اتوماتیک و غیر اتوماتیک. درب های اتوماتیک هزینه بیشتری نسبت به غیر اتوماتیک ها داردند.

 

اتوماتیک بودن آسانسور:

یکی از عوامل دیگری که بر روی قیمت آسانسور تأثیر دارد، میزان اتوماتیک بودن آن است. این اتوماتیک بودن باعث افزایش قیمت آسانسور انتخابی شما می شود.

 

تعداد توقف های آسانسور:

آسانسور به دلیل توقف های متوالی در طبقات نیاز به مراقبت، تعمیر و نگهداری دارد. بنابراین با افزایش تعداد طبقات هزینه آسانسور افزایش پیدا می کند.

 

فاصله طبقات از هم:

براساس مسافت طی شده توسط آسانسور در بین طبقات، ارتفاع اتاقک تحت تأثیر قرار می گیرد. بنابراین همانطور که قبلاً گفته شده بود هر چه اتاقک آسانسور بزرگتر باشد، میزان هزینه خرید آسانسور نیز افزایش پیدا می کند.

 1. کیفیت

در یک آسانسور کیفیت پیرو سه عامل است. که این سه عامل عبارتند از:

 • استفاده از قطعات با کیفیت
 • کیفیت مناسب سرویس آسانسور
 • ساخت قطعات با کیفیت
 1. نصب اصولی و صحیح آسانسور

اگر قطعات آسانسور به صورت درست به هم وصل نشده باشند بهره برداری از آسانسور را کم می کند. حتی امکان ایجاد حادثه را افزایش می دهد. این امر نگهداری از آسانسور را نیز تأثیر قرار می دهد. اگر از آسانسور به طور دقیق نگهداری نشود و سرویس آسانسور بطور دقیق و با برنامه انجام نشود بر روی عملکرد آسانسور تأثیر می گذارد.

همچنین اگر در کیفیت اجناس، کیفیت نصب و یا کیفیت تجهیزات مشکلی ایجاد شود، باعث کاهش رضایت و آسایش افرادی می شود که از آسانسور استفاده می کنند.